MaximumSnooker com   Snooker News & Snooker Views With Stephen Kent

Home - Calendar - Interviews - Coaches - Photos - Links - Snooker Network - Contact

 

PTC6 2011 - Draw, Results & Schedule

PTC6 2011 - Draw, Results & Schedule

Draw, results, schedule & century breaks from PTC6 2011 at the Arena Ursynow in Warsaw. This is the first ever professional snooker tournament in Poland and features Poland's first professional, Kacper Filipiak as well as Judd Trump, Neil Robertson and others.

Players Tour Championship Logo PTC snooker

PTC6 2011

Arena Ursynow, Warsaw, Poland

WATCH LIVE - LIVE SCORES - PTC RESULTS - OFFICIAL SITE

PHOTOS FROM PTC6

 

Ricky Walden Snooker PTC2 2011 Neil Robertson Snooker PTC2 2011

PTC6 Final - Ricky Walden v Neil Robertson

REPORT

LAST 16 DRAW

Last 16

Quarter-Finals

Semi-Finals

Final

Judd Trump 4

Matthew Selt 3

 

Ricky Walden 4

Liu Chaung 0

Judd Trump 3

Ricky Walden 4

 

 

Ricky Walden 4

Steve Davis 3

Steve Davis 4

Mark King 3

Steve Davis 4

Jack Lisowski 2

 

 

Jack Lisowski 4

Liang Wenbo 3

 


 

 

 

Ricky Walden 1

Neil Robertson 4

Fergal O'Brien 3

Xiao Guodong 4

 

 

 

Stephen Lee 4

Joe Swail 2

Xiao Guodong 3

Stephen Lee 4

 

 

 

Stephen Lee 0

Neil Robertson 4

Neil Robertson 4

Stephen Maguire 3

Neil Robertson 4

Shaun Murphy 3

 

 

Shaun Murphy 4

Ben Woollaston 2

 

 

 

 

MAIN DRAW & RESULTS

 

Friday September 30

Round 1

9.30am

2. Mark Joyce 3-4 Tian Pengfei
3. Ryan Day 1-4 Alfie Burden
4. Andrew Pagett 4-1 Vladyslav Vyshnevsky
5. Matthew Selt 4-2 Allan Taylor
6. Marcus Campbell 4-3 Krzysztof Wrobel
7. Tom Ford 4-0 Ryan Causton
8. Kurt Maflin 3-4 Marco Fu
13. Tony Drago 4-0 Grzegorz Biernadski
14. Sam Craigie 2-4 Matthew Couch
15. Simon Bedford 4-0 Piotr Murat

11am

16. Martin Gould 3-4 Liu Chuang
17. Barry Hawkins 4-0 Sean O'Sullivan
19. Andy Hicks 2-4 Mitchell Travis
20. Alan McManus 4-2 Rod Lawler
21. David Grace 4-0 Krzysztof Kubicki
22. Rory McLeod 3-4 Chen Zhe

11.30am

18. Steve Davis 4-2 Jaroslaw Kowalski
23. Dave Harold 4-2 Ashley Wright
24. Mark King 4-3 Barry Pinches
25. Jack Lisowski 4-2 Kyren Wilson

12.30pm

41. Stephen Lee 4-0 Phan Quoc Binh
42. Andrew Higginson 4-0 Karol Szuba-Jablonski
43. Sam Baird 3-4 Ian Burns
44. Dominic Dale 2-4 Stephen Craigie

1pm

1. Judd Trump 4-0 Rafal Gorecki
27. Yu Delu 2-4 David Singh
28. Gary Wilson w/o - o Robin Hull
29. David Morris o - w/o Liang Wenbo

2pm

26. Stuart Bingham 4-0 Tomasz Skalski
30. Michael White 4-0 Alex Taubman
31. Mark Davis 4-3 Gareth Allen
32. Nigel Bond 4-1 Maciej Relich

Round 2

3.30pm

65. Judd Trump 4-3 Tian Pengfei
66. Alfie Burden 4-3 Andrew Pagett
67. Matthew Selt 4-3 Marcus Campbell
68. Tom Ford 2-4 Marco Fu
71. Tony Drago 4-1 Matt Couch
72. Simon Bedford 3-4 Liu Chuang
73. Barry Hawkins 3-4 Steve Davis
74. Mitchell Travis 3-4 Alan McManus
75. David Grace 1-4 Chen Zhe
76. Dave Harold 1-4 Mark King

5pm

77. Jack Lisowski 4-3 Stuart Bingham
78. David Singh 4-3 Gary Wilson
79. Liang Wenbo 4-3 Michael White
80. Mark Davis 3-4 Nigel Bond
85. Stephen Lee 4-1 Andrew Higginson
86. Ian Burns 2-4 Stephen Craigie

Round 3

7.30pm

97. Judd Trump 4-1 Alfie Burden
98. Matthew Selt 4-2 Marco Fu
100. Tony Drago 1-4 Liu Chuang
101. Steve Davis 4-2 Alan McManus
102. Chen Zhe 3-4 Mark King
103. Jack Lisowski 4-0 David Singh
104. Liang Wenbo 4-1 Nigel Bond
107. Stephen Lee 4-1 Stephen Craigie

 

Saturday October 1

Round 1

9.30am

33. Graeme Dott 4-0 Krzysztof Gorniak
34. Jamie Jones 4-1 Michal Ebert
35. Fergal O'Brien 4-1 Thanawat Tirapongpaiboon
36. Li Yan 4-0 Adrian Materek
37. Scott MacKenzie 4-3 Michael Wasley
38. Xiao Guodong 4-0 Adam Wicheard
39. James Wattana 4-2 Alex Davies
40. Peter Lines 4-0 Adam Polak
45. Robbie Williams 3-4 Joe Swail
46. Anthony McGill 4-0 Reanne Evans

11am

47. Dechewat Poomjaeng w/o - 0 Lucky Vatnani
48. Luca Brecel 3-4 Paul Davison
50. Joe Perry 3-4 Gerard Greene
51. Mike Dunn v Liu Song w/o
52. Passakorn Suwannawat 2-4 Peter Ebdon
53. Michael Holt 4-1 Robert Milkins

11.30am

10. David Gilbert 4-2 Kacper Filipiak
54. Jimmy Robertson 4-1 Shane Castle
55. Stephen Maguire 4-1 David Hogan
56. Liam Highfield 0-4 Anthony Hamilton

12.30pm

57. Jak Jones 2-4 Shaun Murphy
58. Matthew Stevens 1-4 Stuart Carrington
60. Adam Duffy 4-3 Zhang Anda
61. Craig Steadman 4-2 Adrian Gunnell

1pm

9. Aditya Mehta 2-4 Cao Yupeng
11. Andrew Norman 4-2 Martin O'Donnell
12. Ricky Walden 4-0 Mitchell Mann
49. Neil Robertson 4-2 Daniel Wells

2pm

59. Ali Carter 0 - w/o Wiktor Doberschuetz
62. Joe Jogia 3-4 Sam Harvey
63. Jamie Cope 2-4 Chris Norbury
64. Ben Woollaston 4-2 Phil O'Kane

Round 2

3.30pm

81.Graeme Dott 3-4 Jamie Jones
82. Fergal O'Brien 4-2 Li Yan
83. Scott MacKenzie 1-4 Xiao Guodong
84. James Wattana 4-2 Peter Lines
87. Joe Swail 4-1 Anthony McGill
88. Dechewat Poomjaeng 3-4 Paul Davison
89. Neil Robertson 4-3 Gerard Greene
90. Liu Song 0-4 Peter Ebdon
69. Cao Yupeng 4-1 David Gilbert
70. Andrew Norman 1-4 Ricky Walden

5pm

91. Michael Holt 4-2 Jimmy Robertson
92. Stephen Maguire 4-3 Anthony Hamilton
93. Shaun Murphy 4-3 Stuart Carrington
94. Wiktor Doberschuetz 0-4 Adam Duffy
95. Craig Sreadman 4-1 Sam Harvey
96. Chris Norbury 2-4 Ben Woollaston

Round 3

7.30pm

105. Jamie Jones 3-4 Fergal O'Brien
106. Xiao Guodong 4-3 James Wattana
108. Joe Swail 4-3 Paul Davison
109. Neil Robertson 4-3 Peter Ebdon
110. Michael Holt 3-4 Stephen Maguire
111. Shaun Murphy 4-1 Adam Duffy
112. Craig Steadman 1-4 Ben Woollaston
99. Cao Yupeng 0-4 Ricky Walden

 

Sunday October 2

Last 16

10am

113. Winner of match 97 v Winner of match 98
114. Winner of match 99 v Winner of match 100
115. Winner of match 101 v Winner of match 102
116. Winner of match 103 v Winner of match 104
117. Winner of match 105 v Winner of match 106
118. Winner of match 107 v Winner of match 108
119. Winner of match 109 v Winner of match 110
120. Winner of match 111 v Winner of match 112

Quarter-finals

1pm

121. Winner of match 113 v Winner of match 114
122. Winner of match 115 v Winner of match 116
123. Winner of match 117 v Winner of match 118
124. Winner of match 119 v Winner of match 120

Semi-finals

4pm

125. Winner of match 121 v Winner of match 122
126. Winner of match 123 v Winner of match 124

Final

8pm

127. Winner of match 125 v Winner of match 126

 

CENTURY BREAKS

  • 143¬†Alfie Burden
  • 141, 115, 110¬†Xiao Guodong
  • 137¬†Tom Ford
  • 135, 113, 105¬†Judd Trump
  • 134¬†Jamie Jones
  • 131, 103¬†Ricky Walden
  • 128¬†Stuart Bingham
  • 128¬†Fergal O'Brien
  • 125¬†David Gilbert
  • 124¬†Marco Fu
  • 123¬†Michael Holt
  • 114, 113, 103¬†Neil Robertson
  • 114¬†Graeme Dott
  • 112 Michael Wasley
  • 109¬†Aditya Mehta
  • 107¬†Dominic Dale
  • 107 Chen Zhe
  • 106¬†Shaun Murphy
  • 104¬†Rory McLeod
  • 103¬†Mark Joyce
  • 100¬†Mark Davis
  • 100¬†Paul Davison
  • 100¬†Kacper Filipiak
  • 100¬†Joe Perry

 

QUALIFYING DRAW & RESULTS

 

Thursday September 29

 

11.30am

1. Hans Blanckaert 1-4 Ryan Causton
2. Brent Kolbeck 0 - w/o Mitchell Travis 
3. Sydney Wilson 4-0 Oliver Brown

1pm

4. Rafal Gorecki 4-1 Kamil Zubrzycki
5. Aleksander Zok 1-4 Vladyslav Vyshnevsky
7. Najmur Khan 0-4 Krzysztof Wrobel
9. Piotr Wardowski 0-4 Martin O'Donnell
10. Karol Lelek 2-4 Piotr Murat 
11. Sean O'Sullivan 4-1 Marcin Nitschke
12. Mateusz Baranowski 1-4 Jaroslaw Kowalski
14. Krzysztof Kubicki 4-0 Robert Zablocki

2.30pm

8. Jacek Konarski 0-4 Ryan Causton
13. Vitaliy Ivaniv 1-4 Mitchell Travis
15. Michal Zielinski 1-4 Chen Zhe
16. Pawel Kasprzycki 0-4 Ashley Wright
17. Tomasz Skalski v Damian Matysiak
18. Tomasz Gieraltowski 0-4 David Singh
19. Alex Taubman 4-0 Daniel Derezinski

4pm

20. Pawel Rogoza 1-4 Maciej Relich
21. Kevin Dabrowski 0-4 Krzysztof Gorniak
22. Tomaz Malecki 1-4 Michal Ebert
23. Thanawat Tirapongpaiboon 4-0 Essam Saadeh
24. Tetyana Volovelska 0-4 Adrian Materek
25. Micheal Wasley 4-2 Sydney Wilson
26. Michal Matuszczyk 0-4 Alex Davies
27. Bartlomiej Orzechowski 2-4 Adam Polak

5.30pm

6. Allan Taylor w/o - 0 Jonathan Birch
28. Marek Slomlanowski 1-4 Phan Quoc Binh
29. Karol Szuba-Jablonski 4-0 Michal Lyjak
30. Liam Monk 3-4 Ian Burns
31. Ben Harrison 0 - w/o Reanne Evans 
32. Shane Castle 4-0 Wojciech Bojewski
33. Mark Owens 0-4 Wiktor Doberschuetz
34. Adam Stefanow 2-4 Chris Norbury
35. Phil O'Kane 4-1 Marcin Jewtuch

 

 

Kacper Filipiak Snooker Pink Ribbon 2011

Kacper Filipiak, the youngest ever snooker professional

 

PTC6 TELEVISION COVERAGE

 

Eurosport International

Fri 30 Sept
0930-1300 LIVE on Eurosport 2
1300-2200 LIVE on Eurosport International & Eurosport HD

Sat 1 Oct
1130-1330, 1515-1730 & 1830-2100 LIVE on Eurosport International & Eurosport HD
2300-2400 Delayed on Eurosport International & Eurosport HD

Sun 2 Oct
1000-1145 LIVE on Eurosport International & Eurosport HD
1600-1630 LIVE on Eurosport 2
1630-1815 & 2000-2225 LIVE on Eurosport International & Eurosport HD

 

British Eurosport

Fri 30 Sept
0830-1200 LIVE on British Eurosport 2
1200-2100 LIVE on British Eurosport & Eurosport HD

Sat 1 Oct
1030-1230 & 1730-2000 LIVE on British Eurosport & Eurosport HD
2200-2300 Delayed on British Eurosport & Eurosport HD

Sun 2 Oct
1900-2125 LIVE on British Eurosport & Eurosport HD

 

RANKING POINTS & PRIZE MONEY TARIFF

spacer

PositionPrize MoneyRanking Points
Winner ‚ā¨10,000 2,000
Runner-up ‚ā¨5,000 1,600
Semi-finalist ‚ā¨2,500 1,280
Quarter-finalist ‚ā¨1,500 1,000
Last 16 ‚ā¨1,000 760
Last 32 ‚ā¨600 560
Last 64 ‚ā¨200 360
Total ‚ā¨50,000 0

 

 

Find out more about Poland's first pro Kacper Filipiak in this BBC Gloucestershire report!


Posted Sep 29, 2011   
Discuss this article

comments powered by Disqus

Bookmark with...
Interviews
 
Follow Maximum Snooker

Maximum Snooker Twitter Maximum Snooker YouTube Maximum Snooker Facebook

Search Maximum Snooker
Maximum Snooker Twitter

Maximum Snooker Facebook

Home - Calendar - Interviews - Coaches - Photos - Links - Snooker Network - Contact